Tagi

, , , , , , , ,

Kim jest kobieta w życiu mężczyzny? Walentynki to dobry dzień, by zastanowić się nad odpowiedzią na to pytanie. Ułatwić nam to może Księga Rodzaju.

John Eldredge w książce „Dzikie Serce – tęsknoty męskiej duszy” zauważa, że Bóg stworzył kobietę w pięknym i uporządkowanym ogrodzie Eden. Mężczyzna zaś powstał wcześniej, poza ogrodem, gdzie panował chaos, a świat nie był jeszcze uporządkowany. Z tego właśnie powodu serce i dusza mężczyzny są dzikie. Każdy prawdziwy facet chce w życiu stoczyć bitwę, przeżyć przygodę oraz uratować piękną. Kobieta za to pragnie być zauważona, chce być dla kogoś ważna. Dla niej liczy się to, by być częścią życia mężczyzny.

W Księdze Rodzaju możemy znaleźć:

Potem Pan Bóg rzekł: «Nie jest dobrze, żeby mężczyzna był sam, uczynię mu zatem odpowiednią dla niego [ezer kenegdo]»

Jak rozumieć ten tajemniczy zwrot „ezer kenegdo”? W polskich tłumaczeniach biblijnych najczęściej określa się go jako „pomoc”. Oznacza to, że według zamiaru Boga, kobieta jest dla mężczyzny pomocą. Jak się jednak okazuje, ten hebrajski zwrot jest niezwykle trudny do precyzyjnego przetłumaczenia. Inaczej można go określić jako „towarzyszka” lub „partnerka”. Są to jednak dosyć słabe próby tłumaczenia tego wyrażenia.

Aby w pełni zrozumieć „ezer kenegdo” należy poszukać tego zwrotu w innych miejscach Pisma Świętego. Słowo „ezer” jest jeszcze użyte w Biblii dwadzieścia razy. Co ciekawe, za każdym razem jest ono skierowane wobec Boga, w sytuacji gdy człowiek rozpaczliwie potrzebuje pomocy. Jest to więc słowo używane w kontekście boskiego wybawienia. Jeśli chodzi o „kenegdo” oznacza ono „obok niego” albo „naprzeciwko”.

„Ezer kenegdo” w kontekście Księgi Rodzaju oraz miłości międzyludzkiej oznacza więc rolę kobiety w życiu mężczyzny. Jest to wybawienie, albo też ukojenie dla dzikiego i często zabłąkanego męskiego serca. Niestety, nie wszyscy dzisiaj to rozumieją, przez co kobiety traktowane są niegodnie i przedmiotowo.